Νικόπολη – Κερκυραϊκός  83-55
Σπάρτακος- ΠΑΣ Γιάννενα   Τετάρτη 29/10

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Γ.Ε.ΑΓΡΙΝΙΟΥ – ΑΝΩ ΠΟΛΗ ΑΡΤΑΣ 79-48
Πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ η ΓΕΑ κέρδισε την Άνω Πόλη Άρτας με 79-48 και έκανε το 2/2. Οι παίκτες του Νίκου Λιόκαυτου τελείωσαν το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο όταν και το ηλεκτρονικό ταμπλό έγραφε 22-4. Δάρλας και Τσάσσης ήταν συνδεδεμένοι με το καλάθι στο διάστημα αυτό και τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα στην συνέχεια για τους γηπεδούχους. Στην συνέχεια η Άνω Πόλη προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να παλέψει τα επόμενα τρία δεκάλεπτα εκμεταλλευόμενοι και τις πολλές αλλαγές που έκανε ο Νίκος Λιόκαυτος από πλευράς ΓΕΑ δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεση του. Τελικό αποτέλεσμα 79-48 με την ΓΕΑ να έχει τους Δάρλα και Τσάσση πρώτους σκόρερ με 13 ενώ από την Άνω Πόλη ο Μοσιλλός είχε 12. Στο τέλος του αγώνα οι παίκτες της ΓΕΑ ετοίμασαν μια έκπληξη στον Γενικό αρχηγό του τμήματος μπάσκετ του συλλόγου Τάκη Τσιρώνη έχοντας φέρει μια τούρτα για να γιορτάσουν τα γενέθλια του.

Δεκάλεπτα: Α: 22-04 Β:19-16 Γ:17-12 Δ:21-16
Γ.Ε.ΑΓΡΙΝΙΟΥ(Λιόκαυτος): Γυφτάκης 8, Μινασιάν 2, Κατσίμπας 7(1), Τουρλίδας 2, Κουβέλης 6, Δασκαλάκης 8, Αρκουδάς 2, Ρέντζιος Β. 8, Τσάσσης 13, Δάρλας 13(3), Τασόπουλος 4, Γκρίζης 6
Άνω Πόλη Άρτας(Περλέγκας): Μπράμης 7, Περλέγκας, Βαρέλης 6(2), Σιάτης 8(2), Ζιώγος 8, Πρέντζας 2, Ζήκος 5, Μοσιλλός 12

ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ – Γ.Ο.ΑΜΦΙΛΟΧΙΑΣ 68-46
Για τριάντα λεπτά ο Γ.Ο. Αμφιλοχίας ήταν μέσα στο παιχνίδι στην Άρτα απέναντι στον Πύρρο Αρταίων αλλά τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν καταστροφικά για την ομάδα του Σωτήρη Σταμούλη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9-11 στην πρώτη περίοδο αλλά οι παίκτες του Πύρρου με τους Γκανάρα,  Πέτσα και Λεμονιά κατάφεραν γρήγορα να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με τρείς πόντους διαφορά 28-25. Ισορροπημένη η τρίτη περίοδος με τις ομάδες να μένουν στα ίδια επίπεδα με αυτά της δεύτερης. Με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών και το σκορ στο 41-38 όλοι περιμένανε ένα ενδιαφέρον τέταρτο δεκάλεπτο. Διαψεύστηκαν όμως. Και αυτό γιατί οι παίκτες του Γιώργου Κωσταπαππά ήταν καταιγιστικοί μη αφήνοντας περιθώρια στους αντιπάλους τους και με ένα επιμέρους σερί 25-08 κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 68-46. Γκανάρας με 17, Λεμονιάς με 14 και Πέτσας με 13 οι καλύτεροι για τους νικητές ενώ από την ομάδα της Αμφιλοχίας οι Μήλης με 12 και Τσεκούρας με 10 ξεχώρισαν.

Δεκάλεπτα: Α: 9-11 Β:21-14 Γ:13-13 Δ: 25-08
Πύρρος Αρταίων(Κωστάπαππας): Οικονομίδης, Χάρος 7(1), Πέτσας 11(3), Λεμονιάς 14(2), Χίντζιος, Γκανάρας 17(2), Αναγνώστου Γ. 1, Βάσιος 8, Ζώτος, Αναγνώστου, Δημητρίου 6
Γ.Ο. Αμφιλοχίας(Σταμούλης): Παλούκης 2, Τσεκούρας 10, Μήλης 12, Μπότσαρης, Κοντοπάνος 5, Λιάπης 4, Καρακώστας 2, Μπουσμπουρέλης 7, Διαμάντης 4

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ – ΑΛΦΑ 48-46
Το κακό τελευταίο δεκάλεπτο στοίχισε στην ομάδα της ΑΛΦΑ που έχασε από τον μαχητικό Αχιλλέα Νεοχωρίου με 48-46. Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 16-16. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΑΛΦΑ κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορά πέντε πόντων στο ημίχρονο 24-29 και εννέα με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιού 30-39 χάρη στην καλή του άμυνα. Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο ο Αχιλλέας αντεπιτέθηκε και χάρη σε κρίσιμα καλάθια του Μάγγου πήρε την νίκη με 48-46 αφήνοντας τον ΑΛΦΑ με την πικρή γεύση της ήττας παρότι για τριάντα λεπτά ήταν κυρίαρχος του παιχνιδιού. Από τον Αχιλλέα οι Μάγγος με 15 και Γιωργάκης με 10 ήταν οι πρώτοι σκόρερ ενώ από τον ΑΛΦΑ ξεχώρισαν οι Κουδούνας με 13 και Διαμάντης με 10.

Δεκάλεπτα: Α:16-16 Β:8-13 Γ:6-10 Δ:18-07
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ(Φιλλίπου): Γιαννάκης 3, Αρχιμανδρίτης 7, Γιωργάκης 10, Παπαμιχαήλ 9, Μπόσμος 2, Πλακούτσης 2, Μάγγος 15, Τασιούλας, Κατσίμπρας, Ζούπας, Κίτσος, Οικονόμου
ΑΛΦΑ(Καραπιπέρης): Διαμάντης 10(1), Κωστακιώτης, Τάγκας 4, Βατίστας 4, Μακρής, Μήλος 6(1), Στραβοδήμος 3, Στεφανάτος 4, Κουδούνας 13, Σωτηρόπουλος 2

ΑΙΤΩΛΙΚΟ - ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 51-89
Εύκολη νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη στο Μεσολόγγι απέναντι στον τυπικά γηπεδούχο Λιακατά Αιτωλικού. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο όταν και οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν μια διαφορά είκοσι δυο πόντων 25-47. Τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος με τον Τρικούπη να συνεχίζει στους ίδιους ρυθμούς και να φτάνει την διαφορά στους τριάντα οκτώ πόντους 51-89. Οι διαιτητές του αγώνα Λιότσος και Λεκατσάς κράτησαν το δελτίο του Παναγιώτη Κυριαζή από πλευράς Αιτωλικού με την δικαιολογία της εξύβρισης. Πρώτος σκόρερ για τον Τρικούπη ο Μπάλλας με 16 ενώ ο Σταυρόπουλος είχε 15. Από το Αιτωλικό πολύ καλή εμφάνιση για τον Γιώργο Γεωργούλα με 11 και τρία τρίποντα ενώ 9 είχε ο Κούσουλας.
Δεκάλεπτα: Α: 17-26 Β: 8-21 Γ: 18-25 Δ: 8-17
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Ιωάννου 8, Μπερερής 7, Καρβέλης 1, Κιουτσούκαλης 4, Καραντινός 9(1), Μπαρούχας 14(2), Σταυρόπουλος 15(1), Δημητρόπουλος, Πουρνάρας 11, Μπάλλας  16, Τριπολίδης, Μπιτίνης 4
Αιτωλικό (Φαράντος): Κυριαζής 3(1),Μπανάρας 5, Κουφός 2, Γρατσινόπουλος 7(1), Σακκάς 8(1), Λειβαδάς , Γεωργούλας 11(3), Κοριαλός 3, Τουσίνι , Κούσουλας 9, Καστανάς, Σιαδήμας 2

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΔΟΞΑ-ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΣ 79-50
Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την ομάδα του ΠΑΣ Ναυπάκτου για να εξασφαλίσει την νίκη απέναντι στην ομάδα της Δόξας Άρτας. Το 29-12 του πρώτου δεκαλέπτου έθεσε τις βάσεις για μια εύκολη επικράτηση και το 47-21 το επιβεβαίωσε. Ο Γιώργος Σταθάτου από πλευράς Ναυπάκτου έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και 5 εξ αυτών να έχουν διψήφιο αριθμό. Τελικό σκορ 79-50 με τον Ζησιμόπουλο να έχει 13 πόντους και τον Βλαχογιάννη 12. Από την Δόξα οι Γκανιάτσας και Λάμπρου είχαν από 10 αμφότεροι.
Δεκάλεπτα: Α: 29-12 Β: 18-9 Γ:16-13 Δ:16-16
ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ(Σταθάτος): Μαλέλης 2, Αμπλάς 7(1), Δούρος 10, Θεοδώρου 11(1), Χουλιάρας 10, Καπετανάκης 3(1), Βαρελάς, Χαντζής 5, Βλαχογιάννης 12(2), Τσιφτιλής 2, Αδαμόπουλος 4, Ζησιμόπουλος 13(2)
Δόξα- Πύρρος Άρτας: Λάμπρου 10, Βασιλείου 4, Φορτοτήρας 2, Κυριακού 1, Αποστολάκης 3(1), Γκανιάτσας 10, Γκολομάζος 9, Τσαμπάς, Ρήγας 2, Καρανίκας, Γεωργίου 5, Χούσα 4

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ- ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ 48-36
Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι ο Φαίακας Κέρκυρας επικράτησε της Παραμυθιάς σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 18-6 με την λήξη της πρώτης περιόδου με τον Παγκράτη να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα. Στην συνέχεια οι παίκτες της Παραμυθιά προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου στους δέκα πόντους 28-18. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθεια τους να επανέλθουν  αλλά η αστοχία που ήταν κύριο γνώρισμα και των δυο ομάδων έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα η ομάδα του Φαίακα κυρίως όπως προείπαμε χάρη στο καλό πρώτο δεκάλεπτο. Καλύτεροι από τους νικητές οι Παγκράτης με 16 και Σπιτιέρης με 13. Από την Παραμυθιά ξεχώρισαν οι Μπάμπος με 11 και Βενέτης με 8.

Δεκάλεπτα: Α: 18-6 Β:10-12 Γ:12-11 Δ:8-7
Φαίακας Κέρκυρας(Παπαϊωάννου- Μπαλός): Κοκαβέσης 2, Σπιτιέρης 13(1), Στεργίου 2, Γιώργος 7, Παγιατάκης 4, Παγκράτης 16(1), Θέοδοτος 4
Παραμυθιά(Πάνου): Ντούσκος 4, Σπυρίκος 5(1), Μπάμπος 11(1), Μπιχτανίδης 2, Τάσης 4, Λόλος 2, Βενέτης 8

ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ – ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ 83-55
Η Νικόπολη Πρέβεζας που είδε και τους 12 παίκτες της να σκοράρουν έφτασε στην εύκολη νίκη απέναντι στον Κερκυραϊκό με 83-55. Με διαφορά ασφαλείας από το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Κώστα Παπύρη έφτασε στην άνετη επικράτηση με τον προπονητή των γηπεδούχων να έχει ακόμα ένα λόγο να χαίρεται και αυτός δεν είναι άλλος από την καλή απόδοση των μικρών που προέρχονται από την ακαδημία του συλλόγου. Τσαπάρας, Διαμάντης, Αγραπιδάκης, Παπαδημητρίου και Ράπτης πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και γέμισαν με αισιοδοξία τους ανθρώπους της Νικόπολης. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Νίκας με 19 ενώ ο Θωμάς είχε 17. Από τον Κερκυραϊκό ξεχώρισαν οι Καραγιάννης με 18 και Πηγής με 10 ενώ δεν αγωνίστηκε ο Ίσσαρης από τους ηττημένους.

Δεκάλεπτα: Α: 25-15 Β:20-12 Γ: 24-10 Δ:11-18
Νικόπολη Πρέβεζας (Παπύρης): Θωμάς 17, Τέφας 2, Κιτσαντάς 3, Μπιστιόλας 9, Διαμάντης 2, Πολίτης 6, Παπαμιχαήλ 8, Τσαπάρας 6, Νίκας 19, Αγραπιδάκης 2, Παπαδημητρίου 5, Ράπτης 4
Κερκυραϊκός(Ραψωμανίκης) : Γραμμένος 7, Χυτηρης, Καραγιάννης 18, Διαβάτης, Παππάς, Ντελής 9, Ρέτσης, Μαυρομανωλάκης 1, Μοναστηριώτης 4, Πηγής 10, Κάρντι 6, Κωτελίδας

Α.Γ.Σ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – ΔΙΝΑΜΟ ΚΙΑΦΑΣ 69-58
Η Διναμό Κιάφας έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Α.Γ.Σ.Ι που όμως κατάφερε στο τέλος να πάρει την νίκη και να κάνει το 2/2στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 37-29 στο ημίχρονο και με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιού 57-43 χάρη στις προσπάθειες των Μπαρτζώκα μέσα από το καλάθι και Κοντού από την περιφέρεια. Η Διναμό  όμως δεν παράτησε το παιχνίδι και μείωσε στους τέσσερις πόντους 60-56 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος με τους Παπαγγελή και Πανταζή να ηγούνται της αντεπίθεσης της ομάδας του Μιχάλη Τσουμάνη. Εκεί όμως οι παίκτες του Α.Γ.Σ.Ι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν την νίκη με 69- 58. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μπαρτζώκας με 17 ενώ τον ακολούθησε ο Κοντός με 15. Από την Διναμό ο Παπαγγελής είχε 17 και ο Πανταζής 14.

Δεκάλεπτα: Α: 17-12 Β:20-17 Γ:20-14 Δ:12-15
Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων(Παππάς –Τσουκανέλης): Μπαρτζώκας 17, Φίλιος 9, Πάτρας 3, Μάκης 9, Κοντός 15(1), Φυραρίδης 8(1), Κοτίκας 8(2), Μπαζάκας, Αντωνίου, Κιμισκίδης, Τζιβάρας, Βαγγέλης
Διναμό Κιάφας(Τσουμάνης): Μιχαήλ 9(3), Πανταζής 14(1), Οικονομίδης 9(2), Δάλλας 5(1), Τζοβάρας 4, Παπαγγελής 17