Πέμπτη, 5 Νοεμβρίου 2015

Για δεύτερη φορά μέσα σε 5 μέρες ο Νέος Θέρμιος Απόλλων κέρδισε στο Αντίρριο τον τοπικό Ατρόμητο. Αυτή τη φορά η ομάδα του Γιώργου Γιάκου νίκησε με 2 - 0 αποκλείοντας τον περσινό φιναλίστ του Κυπέλλου και παίρνοντας την πρόκριση για την προημιτελική φάση.
Οι φιλοξενο'ύμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με το Μπέσσα στο 9ο λεπτό. Οι παίκτες του Ατρόμητου προσπάθησαν να αντιδράσουν και έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία στο 26΄ με πέναλτι του Γλωσσόπουλου που αστόχησε στην εκτέλεση. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν χωρίς αποτέλεσμα και 5 λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 έμειναν με 10 λόγω αποβολής του Χάρη Μυλωνά με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Ψηφής στο 89΄ αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Καρβελάς και "κλείδωσε" τη νίκη και την πρόκριση του Νέου Θέρμιου Απόλλωνα.

Το φιλμ του αγώνα.

9’ Γκολ. Ο Μπέσσας με ωραίο σουτ θα κρεμάσει το Μίχο και θα ανοίξει το σκορ 0 - 1.
17’ Εκτέλεση κόρνερ του Ταμπάκη γυριστή κεφαλιά του Πετσίνη η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
18’ Αντεπίθεση για το Νέο Θέρμιο Απόλλωνα Τζάμαλης και Μπέσσας φεύγουν μόνοι τους θα κάνουν λάθος και θα χάσουν μοναδική ευκαιρία.
26’ Σέντρα του Παπαποστόλου η μπάλα στο χέρι του Κώη πέναλτι. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Γλωσσόπουλος όμως δε θα καταφέρει να νικήσει το Δημητρίου.
50’ Εκτέλεση φάουλ του Ταμπάκη η μπάλα με την βοήθεια του αέρα παίρνει περίεργη τροχιά και ο τερματοφύλακας με δυσκολία παραχωρεί κόρνερ.
60’ Σουτ από το Σπρίντζο αποκρούει ο Δημητρίου.
69’ Αδύναμο πλασέ του Γλωσσόπουλου απομάκρυναν οι αμυντικοί πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
74’ Ο Γλωσσόπουλος φεύγει μόνος του πλασάρει η μπάλα άουτ.
85’ Δεύτερη κίτρινη στο Χάρη Μυλωνά ο Ατρόμητος με δέκα παίκτες.
89’ Γκολ. Ο Καρβελάς ανατρέπεται μέσα στην περιοχή πέναλτι. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Ψηφής και κάνει το 0 - 2.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ (Περικλής Παπαποστόλου): Μίχος, Μυλωνάς Χ., Παπαδόπουλος Αθ., Πετσίνης, Κάκκος Δ., Παπαποστόλου, Σπρίντζος (80’ Πλυταριάς), Ζαχαρόπουλος, Ευθυμιόπουλος, Γλωσσόπουλος, Ταμπάκης (70’Βήττος).

ΝΕΟΣ ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ (Γιώργος Γιάκος): Δημητρίου, Βασιλάρης, Στεργίου, Κυριάκος (70’ Καλοκαίρης), Κοκώνης Ευαγ., Κοκώνης Ευθ., Τζαμαλής, Μπέσσας (83’ Λάμπος Κ.), Κώης (33’ Ράπτης),Ψηφής, Καρβελάς.

πηγή: nafpaktianews.gr