Δευτέρα, 17 Οκτωβρίου 2016

Ο Κώστας Κακαρούδης είχε κέφια και ο Φάρος Κερατσινίου επικράτησε με 92-81 του Αίολου Αστακού, στο μεγάλο ματς της 2ης αγωνιστικής στην Α2. Μεγάλη νίκη του Ηρακλή στην Τρίπολη, πέρασε ο Πανιώνιος από την Καβάλα. Την έκπληξη της ημέρας έκανε η ΑΕ Λάρισας, που άλωσε την εδρα του Χολαργού.

Ο Φάρος, λοιπόν, δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, όταν και χρεώθηκαν με τρία φάουλ οι Βασιλόπουλος και Τζόρτζεβιτς, ενώ ήταν ήδη εκτός οι τραυματίες Λιακόπουλος, Σκορδίλης και μπήκε λαβωμένος στο παρκέ ο Μπατής. Ο Αστακός έκανε το 14-23, αλλά ο Φάρος ροκάνισε τη διαφορά, προηγήθηκε με 41-40 στο ημίχρονο και στο δεύτερο μέρος ανέλαβε ο Κακαρούδης. Η διαφορά έφτασε και στους 18 (78-60), για να λήξει το ματς 92-81.

Στην Καβάλα, ο Πανιώνιος δυσκολεύτηκε. Η Καβάλα προηγήθηκε με 46-45 στο 30', αλλά εκεί οι κυανέρυθροι πάτησαν το γκάζι και έφτασαν στη νίκη με 56-66.

Στην Τρίπολη, ο Ηρακλής με κορυφαίους τους Τότσιο και Αγγελακόπουλο επικράτησε με 72-77 του Αρκαδικού, που έδειξε μεταμορφωμένος με την προσθήκη του Λιθουανού Ρεντίκας.

Ο Δούκας από την πλευρά του δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στο μαζητικό Παγκράτι (89-69), ενώ η μεγάλη έκπληξη έγινε στον Χολαργό. Η ΑΕ Λάρισας πανηγύρισε χάρη στο 73-81, απέναντι σε μια ομάδα με μεγάλες βλέψεις και πολύ μεγαλύτερο προϋπολογισμό...

Νίκη πέτυχε και η έτερη ομάδα της Λάρισα, ο ΓΣΛ, επί του Ηρακλείου με το άνετο 83-64 (18 π. ο Γκιουλέκας), ενώ ο Εθνικός κέρδισε για πρώτη φορά φέτος, 78-64 το Ψυχικό, με 27 πόντους του Κόκκαλη.

Την πρώτη νίκη του πέτυχε και ο Αμύντας με 77-70 επί των Μαχητών, που μείωσαν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά.

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 92-81

Διαιτητές: Κατραχούρας - Αναστόπουλος Αντ. - Κοντίλης.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 41-40, 70-57, 92-81.

Φάρος Κερατσινίου (Τζήμας): Τζόρτζεβιτς 12, Βασιλόπουλος 7 (1), Κουντουράς 9 (3), Καράμπουλας 14 (1), Μπατής, Πετροδημόπουλος 13,  Κακαρούδης 19-2, Φιλιππάκος, Δημάκος 13 (2), Κατούφας 7 (2), Παπαδόπουλος 3(1).

Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 11 (3), Θεοδωράκος 2, Κουμπούρας 9 (9), Παπαδιονυσίου 9, Κατσαρές 5 (1), Κακλαμάνος 13 (2), Γκατζιάς 2,  Κιτσούλης 8 (1), Κασαμπαλής 2,  Χαρισμίδης 9, Λυμπάρης, Γκιζόγιαννης 11 (1).